Pénzügyi analfabéta vagy?
Minden választás kérdése! Még a pénzügyi analfabétizmus is. Sokan azt gondolják, hogy a pénz és az anyagiak rémisztőek, s ez megátolja őket, hogy ésszerűen gondolkozzanak e témában.
Ha ez Nálad is gond, akkor ennek a pénzügyi analfabétizmusnak több oka is lehet:
- nem fordítasz elég időt arra, hogy befektetésekről tanulj, és anyagi helyzeted javítására összpontosíts,
- Nem érdekelnek az anyagiak.
- Arra tanítottak, hogy ha pénzügyileg "butának tetteted" magad, akkor vonzóbb vagy a férfiak szemében.
Bármi legyen is az ok, ha nem döntesz, átengeded az irányítást! Dönthetsz úgy is, hogy időt szánsz a pénzügyeid feletti kontrollra!
Ugye, sok mindennel foglalkozol, ami a megélhetésedhez szükséges? Odafigyelsz a testsúlyodra, a frizurádra, az öltözködésedre? A pénzügyeid kezelésére is hasonlóképpen oda kell figyelned! Ehhez is fegyelmezettség kell, akár a sikeres fogyókúrához. A pénzügyi műveltségre is csak odafigyeléssel lehet szert tenni. Ne azért kezdj el vele foglalkozni, mert nincs jobb dolgod, hanem azért , mert belátod, hogy ezzel tudod elérni személyes céljaidat. Azért tedd, mert az anyagi függetlenség gondolata ellensúlyozza a tanulásra fordított energiát.
Hogy csináld?
- Öt-hat hónapig csak tanulmányozd a piacot, ezidő alatt naponta olvass befektetésekről, ismerkedj a lehetőségekről. Mindezt úgy tedd, mintha már érdekelt lennél a befektetésben.Halld meg a befektetésekkel kapcsolatos híreket, információkat.
- Beszélgess a pénzről olyanokkal, akik már járatosak témában. Érdeklődj, ki hogyan kezeli pénzügyeit.
- Kezdj el spórolni, beosztani, takarékoskodni és váljon szokásoddá. Minden hónapban tégy félre egy összeget külön számlára, vagy kösd le bankbetétként. Néhány hónap elteltével tedd a megtakarított pénzed egy részét befektetési alapokba, részvényekbe, amelyekről olvastál, hallottál már, amelyekkel megismerkedtél. Alakítsd ki saját portfóliódat.
Néhány tipp a pénzügyi játszma ezen részéhez:
- Bankválasztásnál figyelj a költségekre, olyat válassz, ahol a legkisebb kezelési költséggel dolgoznak. Itt a táblázat az összehasonlításhoz. Nézd meg, egyes bankok milyen kondíciókkal vezetik és kezelik a számlákat, milyen kamatot adnak.
- Megtakarított pénzedet soha ne aolyan számlán tartsd, amelyhez bankkártya kapcsolódik!
- Vegyél rész befeketeéssel foglalkozó előadásokon, tanfolyamon.
- Vásrolj pénzügy témájú magazinokat, újságokat (Pénz&Piac, Haszon Magazin, Világgazdaság, HVG...)
- Kérj brókercégektől e-mail címedre pénzügyi elemzéseket és olvasd is el őket :-).
Ha szeretnél további információkat , értesítést kapni tanfolyamokról, kiadványokról, előadásokról, iratkozz fel hírlevelemre!